Forum 14 ODW Strona Główna
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Regulamin mundurowy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum 14 ODW Strona Główna -> dokumenty,regulaminy,instrukcje

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
polcz
Przypadkowy Świr



Dołączył: 31 Lip 2005
Posty: 370
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5


PostWysłany: Pią 11:14, 14 Lis 2008    Temat postu: Regulamin mundurowy

Regulamin mundurowy
(Uchwała Naczelnictwa ZHR nr 87/5 z dnia 26października 1998 r.)

Postanowienia ogólne
1.Regulamin Mundurowy Organizacji Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (zwany dalej Regulaminem) obowiązuje zuchów, harcerzy, wędrowników, harcerzy starszych oraz instruktorów ZHR.
2.Mundur określony Regulaminem jest podstawowym strojem organizacyjnym.
3.Wygląd, liczbę oraz sposób noszenia oznak na mundurze określa Regulamin Symboli, Odznak i Odznaczeń ZHR.
4.W drużynie/gromadzie obowiązuje zasada jednolitego umundurowania.
5.Naczelnik Harcerzy wydaje załącznik do Regulaminu, w którym podane są szczegółowe wzory kształtu, kroju i materiału wszystkich elementów munduru.
6.Wyjątki od stosowania niniejszego Regulaminu wprowadza Naczelnik na wniosek zainteresowanych poparty przez Komendanta Chorągwi.

Mundur Zucha
Mundur
Mundur składa się z :
1.Nakrycia głowy.
2.Bluzy mundurowej.
3.Kamizelki paradnej.
4.Chusty.
5.Krótkich spodni.
6.Długich spodni.
7.Pasa.
8.Skarpet.
9.Butów.
10.Okrycia wierzchniego.
1.Nakrycie głowy.
Nakryciem głowy jest czapka z daszkiem (tzw. „basseballówka”), w kolorze zielonym lub w barwach gromady, z wyhaftowanym znaczkiem wilczka.
2.Bluza mundurowa.
Koszula w kolorze zielonym, z karczkiem, zapinana z przodu na całej długości zielonymi guzikami z lilijką. Koszula ma kołnierz oraz dwie kieszenie na piersi, kryte patką i zapinane guzikami.
3.Kamizelka paradna.
Kamizelka w kolorze granatowym, zapinana z przodu na całej długości na zamek błyskawiczny. Kamizelka z prawej strony na biodrze ma wpuszczaną kieszeń. Na kamizelce naszywane są sprawności i plakietki zuchowe.
4.Chusta.
Chusta w kształcie trójkąta o wymiarach około 100 cm – 70 cm – 70 cm w barwach gromady.
5.Krótkie spodnie.
Spodnie granatowe, sięgające około 10 cm nad kolano, z dwiema wpuszczanymi kieszeniami bocznymi i jedną kieszenią z tyłu, krytą patką i zapinaną guzikiem. Spodnie mają szlufki umożliwiające wciągnięcie pasa.
6.Długie spodnie.
Spodnie granatowe długie, o kroju podobnym do spodni krótkich.
7.Pas.
Pas skórzany w kolorze czarnym, spinany klamrą z oznaczeniem organizacji.
8.Skarpety.
Klasyczne zielone skarpety sięgające ponad kostkę.
9.Buty.
Buty sznurowane, w jednolitym, ciemnym kolorze.
10.Okrycie wierzchnie.
Okrycie wierzchnie to swetry, polary, kurtki, skafandry, peleryny, itp. w kolorze ciemnym, najlepiej zielonym, w miarę możliwości jednolite dla gromady i posiadające oznaczenie organizacji.

Zasady noszenia munduru
1.Mundur musi być czysty, schludny i nie pomięty.
2.Nie należy łączyć elementów munduru z elementami ubioru cywilnego.
3.Bluza mundurowa.
Koszula jest zawsze wpuszczana w spodnie. Wszystkie guziki mają być zapięte. Rękawy koszuli podczas wystąpień uroczystych (Msza Święta, Apel, itp.) powinny być opuszczone.
4.Chusta lub krajka.
Chusta lub krajka noszona jest pod kołnierzem bluzy mundurowej. Na plecach powinien być widoczny trójkąt chusty o wysokości około 10 cm. Chusta jest spięta suwakiem.
5.Spodnie.
Długie spodnie są noszone w chłodne dni.
6.Pas.
Pas ma być zawsze wpuszczony w szlufki.
7.Strój polowy
Dopuszczalne jest stosowanie stroju polowego : na przykład koszulek drużyny, itp., który jednak nie może zastępować munduru. W szczególności w stroju polowym nie należy występować na apelach, Mszach Świętych, uroczystych zbiórkach, itp..

Mundur Harcerza, Wędrownika,
Harcerza Starszego i Instruktora
Mundur
Mundur składa się z :
1.Nakrycia głowy.
2.Bluzy mundurowej.
3.Chusty lub krajki.
4.Krótkich spodni.
5.Długich spodni.
6.Pasa.
7.Getrów.
8.Wywijek.
9.Butów.
10.Okrycia wierzchniego.
1.Nakrycie głowy.
Podstawowym nakryciem głowy jest rogatywka ciemnozielona z brązowym daszkiem i skórzanym paskiem. Dopuszczalne jest noszenie beretów lub kapeluszy skautowych.
2.Bluza mundurowa.
Bluza w kolorze ciemnozielonym, z karczkiem, zapinana z przodu na całej długości metalowymi guzikami z lilijką. Bluza ma kołnierz przypinany guzikami, dwa naramienniki przypinane guzikami oraz dwie kieszenie na piersi, kryte patką i zapinane guzikami.
3.Chusta lub krajka.
Chusta w kształcie trójkąta o wymiarach około 130 cm – 90 cm – 90 cm w barwach drużyny lub krajka zgodna z tradycją.
4.Krótkie spodnie.
Spodnie ciemnozielone, sięgające około 10 cm nad kolano, z dwiema wpuszczanymi kieszeniami bocznymi i jedną kieszenią z tyłu, krytą patką i zapinaną guzikiem. Spodnie mają szlufki umożliwiające wciągnięcie pasa.
5.Długie spodnie.
Spodnie ciemnozielone długie, o kroju podobnym do spodni krótkich.
6.Pas.
Pas skórzany w kolorze brązowym, spinany klamrą z oznaczeniem organizacji.
7.Getry.
Getry, ewentualnie podkolanówki w barwach drużyny, sięgające do kolan.
8.Wywijki (wyłogi).
Białe, ew. w barwach drużyny, założone na getry, wywinięte na lub nad buty.
9.Buty.
Buty sznurowane, sięgające za kostkę /turystyczne/, w kolorze brązowym lub czarnym. Do długich spodni można nosić półbuty sznurowane brązowe lub czarne.
10.Okrycie wierzchnie.
Okrycie wierzchnie to swetry, polary, kurtki, skafandry, peleryny, itp. w kolorze ciemnym, najlepiej zielonym, w miarę możliwości jednolite dla drużyny i posiadające oznaczenie organizacji.

Zasady noszenia munduru
1.Mundur musi być czysty, schludny i nie pomięty.
2.Mundur, jako strój organizacyjny musi być otoczony szacunkiem i odpowiednio traktowany. Nie należy łączyć jego elementów z elementami ubioru cywilnego.
3.Nakrycie głowy.
Podczas pełnienia służby pasek od rogatywki ma być zapięty pod brodą. Rogatywki nie należy rolować, ani nosić pod naramiennikiem, czy za pasem.
4.Bluza mundurowa.
Bluza jest zawsze wpuszczana w spodnie. Wszystkie guziki mają być zapięte. Rękawy bluzy podczas wystąpień uroczystych (Msza Święta, Apel, itp.) powinny być opuszczone. Na naramiennikach bluzy wskazane jest noszenie patek z numerem lub symbolem drużyny.
5.Chusta lub krajka.
Chusta lub krajka noszona jest pod kołnierzem bluzy mundurowej. Na plecach powinien być widoczny trójkąt chusty o wysokości około 10 cm. Chusta jest spięta suwakiem. Dopuszczalne jest noszenie chusty na kołnierzu.
6.Spodnie.
Długie spodnie są noszone w chłodne dni. Do długich spodni nosi się skarpety ciemnozielone. Getry i wywijki noszone są wyłącznie do krótkich spodni. Pas ma być wpuszczony w szlufki.
7.Pas.
Do pasa można nosić nóż (o ostrzu krótszym niż 15 cm) oraz ładownice (zasobniki) z wyposażeniem harcerskim. Podczas wystąpień uroczystych należy oporządzenie zdjąć.
8.Getry i wywijki.
Do krótkich spodni nosi się getry i wywijki w barwach drużyny. Do podtrzymywania getrów używa się gumek. Wywijki, nakładane na getry, są wpuszczone w buty i wywinięte na szerokość około 5 cm.
9.Strój polowy
Dopuszczalne jest stosowanie stroju polowego : na przykład koszulek drużyny, czapek „basseball-ówek”, itp., który jednak nie może zastępować munduru. W szczególności w stroju polowym nie należy występować na apelach, Mszach Świętych, uroczystych zbiórkach, itp..


Załącznik do regulaminu mundurowego
(Rozkaz Naczelnika Harcerzy L. 5/99 z dnia 28 kwietnia 1999 r.)

Krój koszuli mundurowej.
Koszula koloru ciemnozielonego, z dwoma naramiennikami, dwiema kieszeniami na piersiach, karczkiem na wysokości łopatek, zapinana z przodu na 5 guzików, rozmieszczonych równomiernie na całej długości, przy czym pierwszy guzik przyszyty 2 cm poniżej wszycia kołnierza.
Kołnierz wysoki (min. 12 cm) - a'la słowacki, przypinany na dwa guziki harcerskie, obszyty pojedynczą stebnówką na 0,7 cm.
Naramienniki długości ok. 12 cm, szerokie na 4 cm, zakończone stoż­kiem na długości 2 cm, wszyte w rękaw, obszyte podwójną stebnówką na 0,7 cm, przypinane guzikiem harcerskim.
Kieszenie naszywane, dwie, wielkością dopasowane do wielkości mun­duru (orientacyjna długość kieszeni w raz z patką 16 cm, szerokość 12 cm). Kieszeń składa się z prostokątnej kieszeni właściwej, na środku z zaszewką szerokości 2,5 cm zszytą wewnątrz, obszytej podwójną steb­nówką na 0,7 cm, ściętej na rogach oraz z prostokątnej patki umożliwia­jącej zapięcie kieszeni.
Rękawy długie, zakończone mankietem i zapinane na guzik harcerski, z rozcięciem umożliwiającym zawinięcie rękawa powyżej łokcia,
Z tyłu munduru, na plecach, trójkątny karczek obszyty pojedynczą steb­nówką na 0,2 cm, z rogu karczka wychodzi zaszewka tylna, pojedyncza, szerokości ok. 4 cm, złożona wewnętrznie i zszyta na wysokości ok, 20 cm, zabezpieczona ryglem.

Krój spodenek mundurowych
Spodenki koloru ciemnozielonego (identycznego jak bluza), z krytym rozporkiem zapinanym na 3 guziki, z dwiema zakładkami z przodu i dwiema zaszytymi zakładkami tyłu oraz z dwiema bocznymi, wpuszcza­nymi kieszeniami.
Kieszenie boczne, typu włoskiego, odkryte, zabezpieczone ryglami, od­powiednio głębokie.
Pas wzmocniony, zapinany na guzik płaski, szerokości ok. 5 cm, z 5 szluf­kami szerokości 1,5 cm, obszyty pojedynczą stebnówką na 0,2 cm. Z tyłu. z prawej strony, kieszeń wpuszczana, zapinana harcerskim guzi­kiem na patkę identyczną jak przy mundurze.
Nogawki zwężane wewnętrznie, na wewnętrznym szwie na l cm, na ze­wnętrznym na 4 cm, obszyte zewnątrz stebnówką na l cm.
Długość spodni dopasowana do wzrostu, powinna sięgać ok. 6 cm ponad kolano.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

 
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
|| Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group || Designed by Port-All.Com ||
Regulamin